بلاگ

انواع ابزار طراحی را بشناسید

ابزار طراحی و نقاشی

وسایل و ابزار طراحی و نقاشی نقش مهمی را در کیفیت اثر هنری شما ایفا می‌کنند. پس هیچ‌وقت در خرید وسایل طراحی و نقاشی سهل‌انگاری نکنید و بیشترین انرژی را برای ایجاد یک اثر هنری جذاب به کار بگیرید. همان‌قدر که سبک‌ها و تکنیک‌های طراحی و نقاشی گسترده است، ابزار و لوازم طراحی و نقاشی مختلفی وجود دارند که با توجه به سبک کاری‌تان می‌توانید هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید. برای خرید لوازم طراحی مختلف باید با انواع آن ها آشنایی پیدا کنید. در این مقاله این ابزار و لوازم معرفی می‌شوند. پس با مجد مارکت همراه باشید.

 

 طراحی چیست؟

واژه طراحی در لغت نامه به معنای نقشه ریزی و طرح افکنی آورده شده است. با این حال این واژه به صورت تخصصی به معنی تجسم بخشی به تصویرهای ذهنی و یا باز آفرینی تصویرهای عینی می‌باشد. در واقع طراحی به معنی ایجاد تصویری خطی که ناشی از ذهن فرد و یا هرگونه پدیده واقعی چون طبیعت، انسان ها، اشیا و غیره روی یک سطح دو بعدی است.

گفتنی است که طرح افکنی از اهمیت زیادی در هنرهای تجسمی برخوردار است و به این دلیل که دارای نقش پایه‌ای است، مورد توجه شاخه های گوناگون تجسمی واقع شده است. طراحی به اصطلاح ابتدایی‌ترین کار و فعالیت هر هنرمند است و غالباً یک پیش طرح جهت پدیدار نمودن یک اثر هنری را اصطلاحاً اتود زدن نام می‌نامند.

در حقیقت در این گام برای ایجاد طرحی قابل قبول برای یک اثر اصلی تغییرات زیادی صورت می‌گیرد. شایان ذکر است که هنر طراحی به عنوان اصل اساسی و پایه ای تمام هنرهای تجسمی قلمداد شده و نشانه ها و خطوط در این هنر اساس و مبنای کار می باشند.

با اصطلاحات دنیای طراحی آشنا شوید

ابزار طراحی + ابزار و وسایل طراحیشاید اشاره به این نکته برایتان جالب باشد که در هنر طراحی، ایجاد تاریکی و روشنایی‌ها با وسیله زیاد و کم کردن اثر و قشر لوازم طراحی مورد نظر همچون زغال، مداد، آب مرکب و سایر لوازم طراحی روی زمینه‌ای که جهت طراحی نمودن بکار گرفته شده، صورت می گیرد. هنر طراحی دارای اصطلاحاتی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

اسکیس یا پیش طرح

اسکیس به مثابه آلبوم کوچکی بوده که همیشه جهت ثبت لحظه ای و آنی از حالتی خاص در دسترس قرار دارد. پیش طرح در واقع یک نوع طراحی ابتدایی مقدماتی، بسیار سریع و فاقد ریزه کاری بوده که به نوعی تصور و شناختی کلی از اثر را به وجود می آورد.

اتود، مشق یا مطالعه

اتود، مشق یا مطالعه نقاشی یا طرحی از جزء است که از آن جهت مطالعه و نیز استفاده در ترکیب بندی بزرگتر استفاده می‌شود و با دفتر اسکیس متفاوت است.

طرح به صورت خط خطی

یک طراحی بسیار سریع و بدون برداشتن ابزار طراحی از روی کاغذ از موضوعات گوناگون می باشد.

اتوماتیسم یا روش خودکار

این روش از روش های سورئالیستی جهت طراحی است که به صورت چشم بسته بوده و در آن طرح افکنی آزادانه و بدون هیچ گونه هدایت آگاهانه ‌ی صورت می‌گیرد.

طراحی دارای سایه روشن

طرحی است که پیش از مرحله و گام رنگ گذاری جهت مشخص نمودن روشنایی ها و تیرگی‌های طرح اجرا شده و به صورت معمول به گونه تک رنگ و با به کارگیری رنگ های خنثی می باشد.

با ابزار طراحی و نقاشی آشنا شوید

لوازم طراحی و نقاشی + ابزار طراحیزغال طراحی، مداد کنته و قلم آهنی از ساده ترین و رایج ترین لوازم و ابزار طراحی هستند که هنوز هم توسط هنرمندان و طراحان مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال هر وسیله یا  ابزاری که جهت طراحی پیش طرح یا یک طرح مستقل به کمک طراح بیاید، به عنوان ابزار و لوازم طراحی محسوب می‌شود.

در واقع می‌توان این‌طور گفت که در حال حاضر اجرا و انجام طراحی فقط شامل ابزار و وسایل قدیمی و سنتی نبوده، بلکه شیوه های متنوعی چون چسباندن وسایل، ترکیب مواد و همچنین به‌کارگیری ابزار و مواد غیر متعارف و جدید نیز به آن ها اضافه شده است.

افزون بر این در این زمینه امکانات جدیدی به وسیله ویدئو، دورنگار، رایانه و دیگر ابزار پیشرفته بوجود آمده است. با همه این تفاسیر عبور از مسیر ابزارها و وسایل سنتی در آموزش طراحی صورت می گیرد که این امر خود موجب می شود که طراح در استفاده خلاقانه و ماهرانه ابزارهای جدید توانا گردد.

کدام یک از ابزار و لوازم طراحی و نقاشی را انتخاب می‌کنید؟

همانطور که مشهود است طراحی دارای ابزار متنوع و گوناگون سنتی و جدید است که در ادامه به برخی از آن ها پرداخته می شود.

مداد، ساده ترین لوازم طراحی و نقاشی

مداد ساده ترین ابزار طراحی است. این وسیله ارزان، در دسترس، ساده و برای روش های مختلف طراحی مناسب است. با نوک مداد می توان انواع خطوط را طراحی و به وسیله پهنای نوک آن ضخامت خطوط سطوح روشن و تیره را متمایز نمود. در واقع مداد دارای انواع متفاوتی است که هر نوع از آن کیفیت خاصی از خطوط را ایجاد می نماید.

برای خرید با تخفیف مداد رنگی پلی کروم تک رنگ فابر کاستل از مجد مارکت ، کلیک کنید

زغال ، یکی از قدیمی‌ترین ابزار طراحی

زغال از قدیمی ترین ابزاری است که از دیرباز برای طراحی مورد استفاده می گرفته است از طراحی انسان های اولیه بر روی صخره ها و دیوار غارها گرفته تا امروز که این وسیله به دلیل برخورداری از تن خوش رنگ سیاه مخملی از وسایل طراحی و نقاشی مهم به شمار می رود. در واقع رنگ سیاه مخملی زغال از تیره ترین مدادهای طراحی و گرافیکی پررنگ تر می باشد. با استفاده از زغال می توان تن های متنوع خاکستری را بر روی کاغذ ایجاد نمود.

قلم طراحی، قدیمی و دوست داشتنی!

بشر نخستین ابزارهایی که قابلیت استفاده از مرکب را ایجاد می کردند را کشف کرد و در طی زمان این ابزار را تکمیل نمود. در ابتدا استفاده از مرکب به منظور طرح افکنی به وسیله قلم نی که بر اساس نوع تراش خطوط کلفت و نرم ایجاد می کرد، آغاز گردید. بعد از آن از پر پرندگان که خطوط یکنواختی را ایجاد می نمود مورد استفاده قرار گرفت. بشر با استفاده از ویژگی های قلم های طبیعی ذکر شده به تهیه ابزار و وسایل پیشرفته اقدام نمود.

برای خرید ابزار و لوازم طراحی و نقاشی می‌توانید به بخش لوازم طراحی و هنری مجد مارکت مراجعه نمایید و ابزار مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

کاغذ و یا زمینه طراحی ، مکمل‌های زندگی قلم‌ها!

ابزار و وسایل طراحی و نقاشیبرای طراحی از کاغذ و دیگر زمینه های که مناسب برای این کار است، استفاده می شود. لوح های گلی، چوب، پوست حیوانات، کاغذ دست ساز و پارچه در طی سال ها جهت نوشتن و طراحی مورد استفاده قرار گرفته اند. نگهداری این زمینه ها با وجود اینکه خیلی مناسب طراحی بودند، راحت نبود. بنابراین برای رفع این مشکل امروزه از انواع کاغذ که دارای سادگی در تولید، جابجایی و نگهداری است، برای طراحی استفاده می‌گردد. کارخانه های تولید کننده کاغذ انواع کاغذ و همچین مقوای نرم، زبر، نازک، ضخیم، پرزدار، بافت دار، صیقلی، رنگی و سفید در ابعاد استاندارد به بازار عرضه می کنند.

پاستل های مدادی، یکی از جذاب‌ترین ابزار و وسایل طراحی و نقاشی

غالباً پاستل های مدادی که از ابزار طراحی و نقاشی هستند به صورت محصور در چوب است و همین امر به ‌هم ریختگی را کمتر می‌کند و باعث می شود که طراحی جزئیات به خوبی انجام شود.

اتودهای طراحی، مدادهای مدرن!

اتودها از وسایل طراحی و نقاشی هستند که دارای مغزی مداد هستند و نیاز به تراشیدن ندارند و برای راحتی در کار به جای انواع مداد مورد استفاده قرار می گیرند. اتودها در جنس ها، اندازه ها، سختی ها و نرمی های مختلف به بازار عرضه می شوند.

نتیجه‌گیری

برای این که ابزار طراحی و نقاشی مناسب را انتخاب کنید، ابتدا باید سبک و تکنیک مورد علاقه طراحی و نقاشی خود را برگزینید و ابزار و وسایل طراحی لازم را بر حسب تکنیک تان برگزیند. باید ببینید که با کدام ابزار طراحی راحت‌تر هستید و از کار با آن لذت می‌برید.

اگر برای انتخاب این ابزار تصمیم‌گیری کرده‌اید و می‌خواهید به خرید لوازم طراحی و نقاشی مورد علاقه خود اقدام کنید، می‌توانید از فروشگاه لوازم التحریر مجد مارکت بهره بگیری، در مجد مارکت ، انواع ابزار طراحی و نقاشی موجود است که می‌توانید آن‌ها را برای هر سبک هنری خود انتخاب کنید. البته فروشگاه مجد مارکت به لوازم طراحی و نقاشی محدود نیست و می‌توانید برای خرید لوازم‌التحریر، لوازم مهندسی، ملزومات اداری و لوازم مختلف دیگر نیز روی مجد مارکت حساب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *